Czy filtrowanie wody jest zdrowe
Czy filtrowanie wody jest zdrowe?
10 lipca, 2020
Pokaż wszystkie

Filtrowanie wody dla niemowląt – czy warto?

Filtrowanie wody dla niemowląt - czy warto

Gdy w rodzinie pojawia się nowy potomek, chcemy dla niego jak najlepiej- najlepszej opieki, najlepszego jedzenia, najmilszych dla skóry ubranek i kosmetyków oraz oczywiście- najwyższej jakości wody. Przyjmuje się, iż niemowlęta karmione mlekiem matki nie powinny być pojone- za jedzenie i za picie służy im mleko mamy. Jednakże co z pozostałymi? Jeśli twój szkrab nie ssie już piersi lub robi to sporadycznie, musi pić i najlepiej, by pił dobrej jakości wodę. Czyli jaką?Zapotrzebowanie niemowląt na wodę

Małe dziecko, a niemowlę szczególnie, nie powie swojemu rodzicowi bądź opiekunowi o tym, iż odczuwa pragnienie. Ważnym więc jest, by pilnować dziecka pod względem picia i starać się zachęcać je do picia wody w ciągu dnia jak najczęściej. Woda jest tu bezkonkurencyjna i nie powinny jej zastępować żadne soki czy, co gorsza, słodkie napoje. Jak podają zalecenia Instytutu Żywności i Żywienia, niemowlęta powinny codziennie wypijać co najmniej ok. 800 ml wody, by prawidłowo i harmonijnie się rozwijały. Dziecko mające 1-3 lat powinno wypijać dzień w dzień nie mniej niż 1300 ml wody, dzieci w wieku 4-6 lat ok. 1700 ml, a dzieci między 7 a 9 rokiem życia powinni jej pić dziennie już około 2 litrów.

Woda odgrywa ogromnie ważna rolę w organizmach nie tylko niemowląt i dzieci, ale i każdego człowieka. Jej zadanie to regulacja temperatury ciała, dostarczanie tlenu i składników mineralnych do komórek, rozpuszczanie związków powstałych na skutek reakcji metabolicznych, transport substancji odżywczych do komórek i tkanek, etc.

Niewystarczająca ilość wody wypijana przez dziecko może mieć złe skutki dla funkcjonowania jego organizmu. Dziecko powinno wypijać codzienne minimum wody i należy dbać o to, by była to woda, a nie napoje. Dla prawidłowego rozwoju niemowląt i dzieci niezbędna jest bowiem woda bogata w magnez oraz w wapń, które regulują pracę układu nerwowego, przeciwdziałają osłabieniu organizmu i budują kości.

Czy filtrować wodę dla dziecka?

Zdecydowanie warto filtrować wodę dla dziecka. Jest to korzystne z dwóch powodów- niezbędną do prawidłowego rozwoju wodę mamy zawsze pod ręką- w kranie, a poza tym mamy pewność, iż podajemy dziecku wodę pozbawioną szkodliwych lub niepożądanych substancji. Takimi składnikami jest np. chlor, który jest bardzo skutecznie eliminowany w procesie filtracji za pomocą działania węgla aktywnego. Przefiltrowaną w dzbankach (np. DAFI) wodę warto podawać maluchowi do bezpośredniego picia lub przygotowywać na jej bazie posiłki dla dziecka. Zaleca się, by przefiltrowaną wodę, zaraz po przefiltrowaniu podawać niemowlętom po 1. roku życia, a tym młodszym można ją jeszcze dodatkowo przegotować. Poza tym, iż dajemy swojemu dziecku świeżą i zdrową wodę (bez chloru, metali ciężkich i innych toksyn), znacząco oszczędzamy. Nie używając dzbanków kupowalibyśmy dziecku codziennie około 1,5 litra wody butelkowanej, a to codzienny koszt nawet 2-2,5 złotych, co w skali miesiąca daje 60-75 złotych za samą wodę! Każdy rodzic wie, jak trzeba liczyć się z każdym wydatkiem, a mając dziecko jest ich wiele. I oczywiście kwestia ekologii – ograniczajmy zużywanie plastiku i uczmy tego nasze dzieci już od najmłodszych lat.