butelka termiczna dafi
Butelka termiczna dla dziecka – jaką wybrać?
14 lipca, 2020
Pokaż wszystkie

Czy filtrowanie wody ma sens?

Czy filtrowanie wody ma sens

Nie ma wielu tak istotnych rzeczy jak chociażby to, by pić dziennie spore ilości wody. Zaleca się, by człowiek dorosły wypijał dziennie nawet około 3 litrów wody, a kilkuletnie dziecko nawet około 1700 mililitrów. Skoro trzeba pić tak dużo, warto też pić i jakościowo, a więc by woda była świeża, czysta i zdrowa. Taką właśnie wodę możemy uzyskać dzięki dzbankom lub butelką filtrującym- zdecydowanie warto je mieć!

Warto pić kranówkę?

Jednoznacznie odpowiadamy, że zdecydowanie warto. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, iż, mimo że kranówka jest zdatna do pica, może posiadać w sobie całkiem sporo zanieczyszczeń. Skąd te zanieczyszczenia? Biorą się one chociażby z rur, przez które przepływa woda, a które są niejednokrotnie bardzo stare. Przedsiębiorstwa wodociągowe lub spółdzielnie mieszkaniowe niejednokrotnie biorą się za zadanie czyszczenia rur, co dodatkowo prowadzi do wytrącania się w nich np. rdzy, a woda z kranów płynie brązowa i mętna. Woda wodociągowa jest także dość bogata w chlor i jego pochodne, a także może zawierać w swoim składzie sporo innych związków, które warto z niej ostatecznie wyeliminować. I tutaj z pomocą przychodzą dzbanki filtrujące oraz butelki z filtrami.

Picie kranówki to rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne, gdyż wyklucza kupowanie zgrzewek wody butelkowanej. Warto więc pić wodę z kranu, ale wcześniej dobrze ją przefiltrować.  Z pomocą przychodzi tu np. filtr z węgla aktywnego, który zdecydowanie poprawia walory smakowe i zapachowe wody, a dodatkowo czynią wodę bardziej przejrzystą. Dzieje się tak dlatego, iż węgiel aktywny posiada wysokie właściwości absorpcyjne, które pozwalają usunąć z wody kranowej zarówno zanieczyszczenia mechaniczne jak i chlor czy metale ciężkie.

Oczywiście nie tylko dzbankami i butelkami z filtrem możemy oczyszczać wodę wodociągową, ale do filtrowania jej służą także filtry osmotyczne, pod zlewozmywakowe, na rurowe, zmiękczacze czy filtry wolnostojące, etc. Najważniejsze jest, by filtr był wydajny oraz był dostosowany do potrzeb danego domu lub mieszkania i posiadał atest Państwowego Zakładu Higieny.

Woda z kranu czy z butelki?

Na pewno niejeden raz słyszeliśmy, iż powinniśmy pić wodę z butelki, bo jest ona czystsza i zdrowsza niż ta kranowa. Zdecydowanie nie jest to prawdą i jest to typowy chwyt marketingowy, zupełnie nieekologiczny oraz nieekonomiczny dla kupującego. Żyjemy w bardzo zaawansowanych technologicznie czasach, kiedy to uzdatnienie wody pitnej jest na tak wysokim poziomie, iż śmiało można ją pić prosto z kranu i ewentualnie uszlachetnić jeszcze jej skład poprzez filtrowanie jej w dzbanku lub w butelce. Posiadamy najnowocześniejsze technologie służące uzdatnianiu wody, a poza tym woda kranowa poddawana jest dziś całemu szeregowi przeróżnych kontroli.

Nie warto się nabierać na ładnie wyglądające etykiety na wodach butelkowanych- ilość minerałów w nich zawartych jest nieraz równa ilości minerałów w wodzie wodociągowej! Woda z butelek nie jest więc wcale zdrowsza, a jej kupowanie generuje wielkie ilości zużywanego plastiku każdego dnia. Płacimy za plastik, etykiety i reklamy, konsumując docelowo coś, co nie przewyższa jakościowo tego, co mamy we własnych kranach.